fbpx
Follow me:

KOUZLO HANSPAULKY

Máme to tak asi všichni, kdo Hanspaulku hrajeme. Týden co týden nám šeď pracovního nasazení, ranního vstávání a všech možných nepříjemností rozjasňuje jeden večer. Je to večer, kdy se mažou rozdíly v náboženství, bohatství nebo sociálním postavení. Jediné, co rozhoduje, je fotbalový um a týmový duch. Tisíce hráčů různých úrovní se prohání skrze různá pražská hřiště v týmových dresech s náležitou hrdostí a touhou po vítězství. A všichni mají stejný cíl – zapomenout na hodinu na trable běžného života, rozvlnit síť za nebohým brankářem soupeře, zpotit se a napít z plna hrdla z poháru vítězství spolu se svými kamarády.

Tuhle úžasnou volnočasovou amatérskou ligu malého fotbalu založila skupina nadšenců ve stejnojmenné pražské čtvrti v roce 1971. Ze začátku se jednalo o malý projekt, který měl korunovat fotbalového krále čtvrti. Nikdo v tu chvíli asi netušil, že v roce 2018 bude hrát Hanspaulskou ligu přes 1000 týmů a bezmála 15.000 registrovaných hráčů různých úrovní. Kouzlem Hanspaulky je právě různorodost, kdy vedle sebe na lajnami ohraničených hřištích může hrát Jarda Vokurka, který nikdy závodně fotbal nehrál a Luděk Zelenka, který pálil ostrými třeba za Slavii v 1. lize. Týmy se utkávají v 8 ligách, které se dělí na skupiny. V 1.lize je jedna skupina, v druhé dvě, v třetí tři atd. V 8. lize je skupin více. V jarní sezóně 2018 jich bylo 14. O vše se stará Pražský svaz malého fotbalu a musím říct, že organizaci mají zvládnutou do puntíku. Startovné je také přijatelné a s nákladem 500 Kč/hráč na půl roku, za 12 zápasů si ho může dovolit téměř každý.

Hanspaulka je čistě zájmová záležitost a přihlásit se do ní může každý, kdo složí mužstvo v minimálním počtu hráčů. Týmy jsou tak různorodé, že někdy hrajete proti týmu kolegů z práce, někdy zase spolužákům ze střední školy nebo prostě směsici, kdy každý přivede někoho (to je mimochodem náš případ). V paměti mi asi nejvíce utkvěl tým nedoslýchavých Italů, jejichž naturel procházel i skrz znakování. Originální a vtipné jsou i názvy týmů a je těžké vybrat ten nejlepší. Zahrát si můžete například proti Vykutáleným prasátkům, Notorletu Stodůlky nebo „Tohle není hokej?“. Náš tým se jmenuje STS Chvojkovice – Brod. Název jsme vymysleli kde jinde než u piva a letos už se naše parta noblesně vypadajících intelektuálů prohání po hanspaulských hřištích jedenáctým rokem.

A teď to hlavní. Proč to vlastně všichni děláme? Hanspaulka je hlavně místem setkání. Drtivá většina areálů, na kterých se liga hraje, je vybavena restauračním zařízením. A i kdyby ne? Potkáte se s kamarády, které byste jinak jen těžko viděli. Zápasy začínají okolo 17. hodiny a hraje se po 2x 30 minutách až do 22:00, kdy se na hřištích střídá zápas za zápasem. Velmi často pak vidíte, jak si týmy po zápase sednou do hospody a udělají si hezký chlapský večer. Diskutuje se v týmech, mezi týmy a manželky s přítelkyněmi na to nemůžou říct ani slovo, protože vy jdete přece sportovat a váš pupík, o který tak často opírají svou kritiku, jen tak sám od sebe nezmizí.

Hanspaulka je úžasný projekt, a když nepotkáte tým bláznů, kteří vás budou jako dvacetileté kluky honit po hřišti (ano, i to se nám stalo), užijete si častokrát super večer s kamarády. A navíc – pivo nikdy nechutná tak skvěle, jako když se vyhraje.

Foto: David Černý

Sdílej
Leave a comment
Previous Post Next Post

Dál by se vám mohlo líbit

No Comments

Leave a Reply